צימרים בגליל

מסעדות בגליל

צימרים בצפון

מסעדות בצפון

מוניות בכרמיאל

פרגולות בכרמיאל

קידום אתרים בגוגל

קבלן שיפוצים בכרמיאל

אינסטלטור בכרמיאל

אדריכל בכרמיאל

 

רשות מקומית רשאית להעדיף תושביה במכרז
 

 פסק דין ראשון מסוגו של ביהמ"ש המחוזי בנצרת קובע: העדפה בשיעורים סבירים היא חוקית  דוחה את החשש מפני מדרון חלקלק של הטבות בלתי סבירות ומסתמך גם על הכלל "עניי עירך קודמים"

 

רשות מקומית רשאית להעניק במכרזיה עדיפות לתושב מקומי. כך קובע (יום ג', 21.2.12) שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, אשר קולה, בפסק דין ראשון בסוגייה זו.

המועצה האיזורית עמק מעיינות פרסמה מכרז לביצוע עבודות תשתית ביישוב בית יוסף וקבעה, כי תוכל להעדיף תושב המתגורר בשטח המועצה אם הצעתו תהיה יקרה בשיעור של 5% מהצעות אחרות. חברת ערוצי מדידה ותשתית הציעה הנחה של 27.5% מאומדן המכרז, ואילו בנימין מרדכי - המתגורר בתחומי המועצה - הציע הנחה של 25%. כיוון שכך, הוכרז מרדכי כזוכה.

ערוצי מדידה עתרה לבית המשפט בבקשה לבטל את ההחלטה, אך קולה דחה את בקשתה. תחילה הוא אומר, כי ניתן היה לדחות את הבקשה על הסף מן הטעם שערוצי מדידה ידעה מראש על התנאי ולמרות זאת התמודדה במכרז. כיוון שכך, הלכה פסוקה היא שאין היא יכולה לעתור נגד תנאיו לאחר שהפסידה בו.

קולה ממשיך ודן באריכות בשאלת ההעדפה לתושב מקומי, אשר לדבריו לא זכתה עד כה להתייחסות בפסיקה, אלא רק בכמה אמרות אגב. הוא דוחה את טענת ערוצי מדידה, לפיה מתן עדיפות שכזו יוצר מדרון חלקלק של העדפות בלתי סבירות בעליל, באומרו שכל מכרז לגופו וחזקה על הנוגעים בדבר שיידעו לפעול בגבולות הסבירות. עוד הוא דוחה בביקורתיות את הטענה לפיה מדובר באפליה גזעית, המונעת ממתמודדים ערבים לגשת למכרז, ואומר שמוטב היה לה שלא תיטען.

קולה מציין, כי חוקים רבים מאפשרים הענקת העדפות לאוכלוסיות מסוימות, כגון לנכים ולנשים, ואף יש מקרים בהם הוענקה במפורש העדפה לתושבי מקום מסוים. החיסכון במכרז, מוסיף קולה, הוא 260,000 שקל בלבד, ו"לצד הפגיעה המזערית הנ"ל בקופה הציבורית, יש רווח עצום של מתן הזדמנות לתעסוקה לתושבים רבים בתחומה של המשיבה".

לבסוף דן קולה בעיקרון "עניי עירך קודמים" המופיע במשפט העברי ומוכיח, שגם בו ניתנת העדפה לתושבי עיר מסוימת. ערוצי מדידה חויבה בתשלום הוצאות בסך 7,000 שקל. העותרת יוצגה בידי עו"ד ריחאן נג'אר, והמועצה האיזורית - בידי עו"ד רועי מגל.

עבור לפסק הדין

 

לכתבה במקור