גננות מכרמיאל סיירו ויצרו, באתר "חירייה"

 

 

עדי אלדר ראש העיר: "לנושא איכות הסביבה יש השפעה על כל אחד ואחת מאיתנו . כל אחד בתחומו חייב לפעול למען שמירה על הסביבה הן בהיבט המקומי והן בהיבט הכלל עולמי. אנו מטמיעים נושא חשוב זה בקרב הילדים החל מהגיל הצעיר ביותר ופעלים באופו מובנה  במערכת החינוך החל מגן הילדים".

 

על מנת להמחיש את חשיבות הפעילות למען הסביבה, ביקרו השבוע גננות מכרמיאל , באתר הפסולת  המשוקם באזור המרכז –חירייה ,הביקור היווה פתיח, להשתלמות גננות בנושא קיימות וסביבה, הנערכת  בשנת הלימודים הנוכחית (תשא"ע).

 

את הסיור וההשתלמות מארגנת עיריית כרמיאל בשיתוף המשרד להגנת הסביבה , משרד החינוך ואיגוד ערים לאיה"ס גליל מערבי.

 

מטרות ההשתלמות הן, להביא לגיבוש קריטריונים של התנהגות ידידותית לסביבה ויישומם בפעילות היומיומית בגן , פיתוח נכונות לתרום לעשייה סביבתית, הבנת יחסי הגומלין שבין האדם לסביבתו במישורים שונים: מקומי, אזורי ועולמי ובתוך כך ליצור הבנה של מושגים בתחום הסביבה כמו: אקולוגיה ,טביעת רגל אקולוגית , צרכנות נבונה ,קיימות, אורח חיים ירוק , ניתוח בעיות סביבתיות בהיבטים שונים – מדעי, חברתי, כלכלי, טכנולוגי, מוסרי וללמוד להציע דרכי התמודדות.

 

בסיור בחירייה השתתפו 53 גננות של גני החובה , טרום חובה, הן ממוסדות החינוך  הממלכתיים והן הממלכתיים  דתיים בכרמיאל . הצטרפו אליהן המפקחות על הגנים מטעם משרד החינוך ונציגי המחלקה לאיכות הסביבה בעיריית כרמיאל.

 

אתר "אריאל שרון" (חירייה ) הפך ממטרד סביבתי, לנכס לאומי בו ניתן ללמוד על בעיות הפסולת והדרכים לפתרונן, צרכנות נבונה, הפרדה במקור של הפסולת ושימוש חוזר. הגננות מכרמיאל  השתתפו בסדנת "שימוש חוזר" בחומרים, אותם ניתן ליישם בגני הילדים.

 

בחלק השני של היום, הגננות ביקרו במרכז העשרה לגיל הרך, לחינוך סביבתי וקהילתי  "בית בטבע" בתל-אביב. זהו "גן ירוק" לדוגמא,  בו ניתן ללמוד על התנהלות סביבתית בגן והטמעת הנושא ברמה המתאימה לילדים הנמצאים בגן.

 

הגננת איילה מגן תמר:  "הסדנא באתר חירייה הייתה מעניינית , חווייתית מאוד ויצאתי עם המון תובנות ולמידה משמעותית כגננת.

 

קיבלתי רעיונות רבים וטובים שאוכל להשתמש עם הילדים בגן שלי, לדוגמא השימושים השונים בפחיות , הכנת סינרים לגן משלטי חוצות , שימוש בניילונים בצורות שונות (גיהוץ ).

 

המקום היווה השראה גדולה מאוד עליי ואפשר לי לראות את הפסולת כאוצר , ואת השימושים השונים והמגוונים בו לטובת החינוך הסביבתי. התרשמתי מאוד גם מהסיור ב"בית בטבע".

 

קיבלתי רעיונות שונים לטיפול בפסולת , ורעיונות לעיצוב סביבתי של הגן. הסיור השאיר בי רצון גדול ליישם את מירב הדברים שראיתי בגן שלי , ואני אכן כבר יישמתי ואיישם בגן תמר" .

 

השבוע יתקיים המפגש הראשון בסדרה של 8 מפגשים שיתמקדו בהכנת התשתית החינוכית וטיפוח אחריות סביבתית בגיל הצעיר.

 

הסיור וההשתלמות הם נדבך נוסף לפעילות הסביבתית אותה מקדמים  עיריית כרמיאל ,המשרד להגנת הסביבה ,איגוד ערים לאיה"ס ,הפיקוח על הגנים במשרד החינוך והחווה החקלאית.

 

 
 
 
 
 
פרסם כאן